Telewizory kineskopowe już dawno odeszły do lamusa. Nikt już ich nie używa. Zastąpiły je ekrany LCD, a dziś coraz częściej spotykamy telewizory OLED. Mają one zdecydowaną przewagę nad ekranami LCD, gdyż są to wyświetlacze typu emisyjnego, a więc emitują własne światło (za pośrednictwem organicznych diod elektroluminescencyjnych). Oznacza to, że czarne obszary obrazu, to obszary, w których diody gasną, a czerń jest głęboka. Daje to doskonały kontrast i dodatkowo uwypukla wspaniałe kolory generowane przez telewizory OLED. W przypadku ekranów LCD jest zupełnie inaczej. To wyświetlacze typu transmisyjnego, które mają osobne podświetlenie. Sprawia to, że nawet czarne obszary obrazu również świecą. Słabo, lecz jednak, co bez trudu zaobserwować można w ciemnych pomieszczeniach. Mimo niewątpliwej przewagi telewizory OLED mają też wady: kiepsko radzą sobie z statecznymi obrazami i są wrażliwe na wilgoć. Do oglądania telewizji w domowym zaciszu nadają się jednak znakomicie i są chętnie wybierane przez klientów.
QLED i OLED – czym różnią się te technologie?
Obecnie na rynku ekranów istnieją dwie wiodące technologie: OLED i QLED. Mimo podobnej nazwy różnią się one od siebie znacznie. Wyświetlacze OLED wykorzystują organiczne diody elektroluminescencyjne i należą do tak zwanych wyświetlaczy emisyjnych, co znaczy, że same emitują światło. Zaletą tego rozwiązania jest to, że gdy mamy do czynienia z czarnymi obszarami obrazu, diody zwyczajnie gasną, nie emitując światła. Pozwala to na uzyskanie doskonałej, głębokiej czerni, podkreślającej wspaniały kontrast. Inaczej jest w przypadku wyświetlaczy QLED. To wyświetlacze typu transmisyjnego, w których obraz powstaje poprzez modyfikowanie barwy podświetlenia ekranu. W przypadku wyświetlaczy QLED podświetlenie stanowią diody LED, a warstwa foli ze specjalnymi nanocząsteczkami (kropkami kwantowymi) o średnicy od 2 do 10 nanometrów konwertuje część niebieskiego światła emitowanego przez te diody. Na wyjściu otrzymujemy światło białe o specyficznym widmie emisyjnym. Po przejściu przez kolejny element wyświetlacza – filtr kolorów – dostajemy już barwny obraz. Technologia zastosowana w wyświetlaczach QLED eliminuje wady ekranów LCD, dzięki czemu paleta barw jest bogatsza, a obraz znacznie jaśniejszy. Wyświetlacze QLED doskonale radzą sobie z technologią HDR.
Zarówno wyświetlacze OLED, jak i wyświetlacze QLED mają swoje wady i zalety. Często okazuje się, że wybór sprowadza się bardziej do określenia półki cenowej, gdyż zarówno OLEDy, jak i QLEDy mogą znacznie różnić się jakością, w zależności od tego, czy wybierzemy najtańszy telewizor, czy będziemy celować w produkty premium. Najlepiej porównać obraz wyświetlany przez te ekrany na żywo, i to w modelach, których kupno rozważamy. Wówczas możemy mieć pewność, że jakość obrazu nas nie rozczaruje.
Diody w dobrym guście
Jak niskim kosztem i nieinwazyjnie odświeżyć, uatrakcyjnić i odmienić wystrój dowolnego pomaszczenia? Prosto! Wykorzystując listwy LED. To bardzo modny element aranżacji wnętrz ostatnimi czasy. Łatwo go zaadaptować do każdego wnętrza, a przy tym instalacja takiej listwy LED nie wiąże się z żadnym poważnym remontem. W porównaniu z malowaniem lub tapetowaniem ścian, albo kafelkowaniem, dołożenie listwy LED nie wymaga właściwie żadnej pracy. Ważne jest to by dobrze podłączyć led z zasilaczem. Najpopularniejszym elementem w aranżacji wnętrza pozostają klasyczne, białe listwy LED, świecące neutralnym, białym światłem. Ale można się też zdecydować na dużo odważniejsze aranżacje wnętrz, gdyż listwy LED dają takie możliwości. Listwy LED są dostępne w wielu różnych kolorach, co daje wprost nieograniczone możliwości. Jedynym ograniczeniem pozostaje tu właściwie nasza wyobraźnia. Lampy LED najczęściej montowane są w salonie pod sufitem, można je też montować na meblach. Tu również dowolność jest duża. Warto przejrzeć w internecie zdjęcia przykładowych realizacji, aby czerpać inspirację.
Oświetlenie wnętrz, odpowiedni wybór oświetlenia
Już na etapie remontu mieszkania czy domu powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób zostaną oświetlone poszczególne wnętrza. Pewne rozwiązania, np. oświetlenie montowane w sufitach podwieszanych w takich pomieszczeniach jak łazienka lub przedpokój, są stosowane standardowo. Czasami jednak chcemy podążać za nowymi trendami i wybieramy mniej oczywiste oświetlenie. Obecnie mamy naprawdę ogromny wybór opraw świetlnych. Co parę lat w branży oświetleniowej pojawiają się też kolejne nowinki, które niekiedy okazują się tylko chwilowym hitem, ale zdarza się, że zaczynają wyznaczać nowe standardy.
Planując oświetlenie trzeba mieć na uwadze, że będzie ono miało wpływ bezpośrednio na jakość naszego funkcjonowania, nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. W pierwszej kolejności kierujmy się więc zawsze względami funkcjonalnymi: inne światło powinno być w miejscu do pracy, inne w salonie, a jeszcze inne w pokoju dziecięcym, czy sypialni.
Wybierzmy taką lampę, plafon, żyrandol, lamkę nocną itd. które nie tylko będą podkreślać charakter wnętrza, ale przede wszystkim spełnią swoją funkcję i odpowiednio doświetlą pomieszczenie.