Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

wybory do unii europejskiej i parlamentu

26 maja 2019 roku odbyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy wybrali 51 nowych europosłów, którzy będą ich reprezentować oraz jednego europosła dodatkowo. Ta osoba obejmie swoje stanowisko, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do wyborów stanęło 6 ugrupowań:

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Koalicja Europejska ( Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Zieloni, Nowoczesna, Inicjatywa Feministyczna, Wolność i Równość i inni.)
  • KONFEDERACJA (KORWiN, Ruch Narodowy, Skuteczni Piotra Liroya – Marca i inni.)
  • Kukiz15’
  • Partia Razem (Lewica Razem)
  • Partia Wiosna Roberta Biedronia

Już w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczny wynik wyborów. Zwycięzcą okazała się partia Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość, będące w stałej koalicji z dwoma innymi ugrupowaniami tworząc Zjednoczoną Prawicę, zdobyło 45, 38% głosów. Na drugim miejscu uplasowała się koalicja Europejska. Jej wynik był równie imponujący i wynosił 38, 47% głosów. Trzecie miejsce zajęła nowo utworzona Partia Wiosna, na której czele stoi Robert Biedroń. Wiosna zdobyła 6, 06% głosów. Poniżej progu znalazło się pozostałe ugrupowania. KONFEDERACJA wywalczyła 4, 55% głosów, Kukiz15’ otrzymał 3, 69% głosów, a Partia Razem (Lewica Razem) 1, 24% głosów.

Frekwencja, jak na ten rodzaj wyborów była imponująca i wyniosła 45, 68%. Ten najlepszy wyniki w historii pokazał, że Polacy coraz poważniej myślę o swoich obowiązkach obywatelskich i znacznie chętniej z nich korzystają.

Procentowe zwycięstwo przełożyło się na konkretną liczbę mandatów, którą wywalczyły trzy najlepsze ugrupowania. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27 mandatów. Koalicja Europejska otrzymała 22 mandaty a Partia Wiosna wyśle trzech europosłów do Parlamentu Europejskiego. Najlepsze indywidualne wyniki wyborcze otrzymali Beata Szydło, Jadwiga Wiśniewska oraz Jerzy Buzek i to ich mandat jest najsilniejszy.
Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że obecnie na polskiej scenie politycznej liczą się tylko dwa światopoglądy. Pierwszy to prawicowy, reprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość, a drugi lewicowy, który reprezentuje Koalicja Europejska. Wszystkim pozostałym środowiskom politycznym będzie trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości i walczyć w jesiennych wyborach parlamentarnych. Politycy stojący na czele zwycięskich ugrupowań politycznych podziękowali swoim wyborcom i rozpoczęli przygotowania do kolejnej kampanii, której finał odbędzie się już jesienią.