kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Wizyta delegacji Parlamentu i Komisji we Wrocławiu

W poniedziałek 25.10 br. do Wrocławia przyjedzie 7-osobowa delegacja Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Podczas 3-dniowej wizyty urzędnicy z Brukseli spotkają się z władzami miasta, zwiedzą Synagogę i nowo otwarte Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej i obejrzą kilkanaście budynków, spośród których wybiorą przyszłą siedzibę Biura Parlamentu i Komisji we Wrocławiu.

Obecnie brane są pod uwagę dwa scenariusze dotyczące lokalizacji BIPE: wynajem przestrzeni w jednym z gotowych, nowoczesnych biurowców we Wrocławiu lub kupno zabytkowego budynku w centrum miasta pod kompleksowy remont i tymczasowy wynajem pomieszczeń w jednym z biurowców (do momentu ukończenia remontu). Oba warianty wydają się równie prawdopodobne. W procesie wyboru nie ma na razie faworyta, za jakiego wg mediów uchodziła do niedawna kamienica Ośrodka Kultury i Sztuki - usytuowana w Rynku.

Jakie kryteria musi spełniać budynek dla wspólnego biura Parlamentu i Komisji Europejskiej? Lokal musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 700 m2, posiadać wydzielone pomieszczenia biurowe, archiwum, salę posiedzeń i znajdować się w ścisłym centrum. Bruksela analizuje także takie czynniki, jak: "widoczność" biura, dostęp dla osób niepełnosprawnych, zużycie energii czy fakt oddzielenia budynku od innych lokali (ze względów bezpieczeństwa).

Czasu na wybór jest niewiele. Wrocław od razu musi położyć na stole bardzo konkretne oferty. W przeciwnym razie procedura rozciągnie się do kilku miesięcy i wrocławskie BIPE już na starcie nie spełni jednej ze swoich funkcji - pełnej operacyjności na początku 2011 r. - podczas finałowego etapu przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (lipiec-grudzień 2011 r.).

Czym jest BIPE?

Biuro Informacyjne jest prestiżowym przedstawicielstwem instytucji unijnych w państwie członkowskim. Do głównych zadań Biura należy m.in.: pomoc w organizacji unijnych wydarzeń (szczytów, konferencji, seminariów), organizacja oraz wspieranie inicjatyw społecznych związanych z Unią Europejską, informowanie o działaniach europosłów w PE. Ponadto, Biuro Informacyjne prowadzi ścisłą współpracę z mediami, udzielając niezbędnych informacji o tematyce unijnej, deleguje dziennikarzy lokalnych na sesje plenarne do Strasburga, utrzymuje kontakty z Sejmem i Senatem oraz innymi władzami polskimi na szczeblu centralnym.

Jak Wrocław otrzymał siedzibę BIPE?

W lipcu 2009 r. Poseł Lidia Geringer de Oedenberg przedstawiła inicjatywę powołania w Polsce drugiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego (BIPE), ponieważ wszystkie duże kraje Unii takowe już mają. Prezydium PE dość szybko podjęło pozytywną (budżetową) decyzję, zaś o tym, że biuro będzie we Wrocławiu, zdecydowano wspólnie z pozostałymi polskimi posłami. Konkurentów miał Wrocław wielu, bowiem prawie każdy deputowany uważał, że stolica jego okręgu wyborczego to najlepszy kandydat. Spośród 11 miast ostatecznie do boju stanęły: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Poznań. W tej kolejności, bowiem takie miejsca miasta uzyskały na podstawie kryteriów uwzględniających ich: wielkość, gęstość zaludnienia regionu, obecność ośrodków opiniotwórczych, uniwersytetów itd, brano pod uwagę także istniejącą infrastrukturę: drogi, lotniska (np. połączenia lotnicze z Brukselą) oraz potencjalną atrakcyjność miejsca dla organizacji ewentualnych międzynarodowych szczytów, kongresów, czy targów. Kraków minimalnie wyprzedzał Wrocław dlatego, że ma bezpośrednie połączenie z Brukselą, a Wrocław tylko z Charleroi (45 km od Brukseli). Ostatecznie zwyciężył Wrocław, który wg wyboru rożnych rządów kilkakrotnie był już "polskim kandydatem do...". Dwa razy bez powodzenia startował do EXPO i Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), choć na promocję miasta wydano setki milionów złotych. Teraz Wrocław wygrał "bezkosztowo", a wcześniejsza promocja zaprocentuje.

źródło: informacja własna

 
webmaster: Jerzy Lamprecht strona startowa: www.lgeringer.pl ^