Stowarzyszenie Pfizer/BioNTech złożyło w piątek wniosek o zatwierdzenie swojej szczepionki na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych. Ograniczenia logistyczne wymagają jednak dostosowania szczepionki do dystrybucji na całym świecie.
W obliczu pandemii Covid-19, w ostatnich dniach na całym świecie pojawiła się nadzieja w postaci różnych oświadczeń o przełomowych osiągnięciach w rozwoju szczepionek na Covid-19, takich jak o 95% skuteczności szczepionka firmy Pfizer. Podczas gdy firma właśnie złożyła formalny wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojego serum, wyzwanie logistyczne może nadal utrudniać jej powszechną dystrybucję. Ale rozważane jest oryginalne rozwiązanie tego problemu.
Transport szczepionki wymaga utrzymywania jej w temperaturze -80 stopni Celsjusza. Aby ułatwić jej transport, stowarzyszenie Pfizer/BioNTech ogłosiło w sobotę, że pracuje nad drugą wersją szczepionki.
„Rozważamy kilka możliwości dla szczepionek nowej generacji”, wyjaśnił Mikael Dolsten, dyrektor naukowy grupy, amerykańskiemu oddziałowi Business Insider przejętemu we Francji przez LCI. „W przyszłym roku uruchamiamy produkcję szczepionki w formie proszku. Będzie to opakowanie, które rozwiązałoby problem niskiej temperatury wymaganej dla cieczy”.
Ponadto takie rozwiązanie pozwoliłoby również na obniżenie kosztów przy łatwiejszym składowaniu. Umożliwiłoby to dystrybucję szczepionki również w krajach dysponujących mniejszymi zasobami niż na przykład Europa, która postawiła sobie za zadanie zorganizowanie sprawiedliwego podziału szczepionki między dwudziestoma siedmioma krajami Unii Europejskiej.
Zaledwie 10 miesięcy po sekwencjonowaniu nowego koronawirusa dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, nazywa wniosek o zatwierdzenie pierwszej wersji „kluczowym krokiem” w szalonych poszukiwaniach szczepionki. A inna amerykańska firma, Moderna, ma zrobić to samo w najbliższej przyszłości.
Istnieją powody, by mieć nadzieję, że pierwsze szczepionki na Covid-19 będą mogły być rozprowadzane w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej już w grudniu, jeżeli otrzymają one zielone światło od zainteresowanych organów służby zdrowia.