Gdzie zawiesić lampę? Większość z nas odpowie, że oczywiście na środku pomieszczenia! To najczęściej stosowane rozwiązanie, typowe i dość wygodne.
Obecnie jednak mnogość typów i stylów lamp, lampy wielopunktowe, listwy oświetleniowe, możliwość montażu lampy wiszącej nawet w miejscu bez bezpośredniego wyprowadzenia elektrycznego a także stosowanie nietypowych rozwiązań architektonicznych – to wszystko daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. Obecnie lampa wisząca nie oznacza jedynie źródła światła w pomieszczeniu. To element, który łączy użyteczność z ważną funkcją dekoracyjną – pozwala wydzielać strefy w pomieszczeniu, manipulować nastrojem, decydować o kolorycie mieszkania. Przyjrzyjmy się temu, jak najczęściej rozmieszcza się lampy wiszące i jaki – z ich pomocą – efekt można uzyskać.
Lampy sufitowe i wiszące – źródło światła w salonie
W tej roli występują najczęściej lampy kilkupunktowe – pozwalające na manipulowanie ilością światła (poprzez włączenie jednej bądź kilku żarówek). Nierzadko poszczególne źródła światła znajdują się na różnych wysokościach (np. modele Crystal lub Libra). Coraz częściej – zwłaszcza w dużych salonach, montuje się lampy wiszące w kilku miejscach – wydzielają one kącik do relaksu czy oglądania TV.
Lampa nad stół / wyspę kuchenną – szeregowo czy pojedynczo?
Tu potrzeba specyficznego źródła światła, bo lampa ma tu podwójne zadanie – wydzielić przestrzeń jadalnianą a jednocześnie dobrze doświetlić przestrzeń na którą pada światło. Lampy do jadalni najczęściej posiadają klosze otwarte od spodu (by kierować światło na powierzchnię stołu). Przy niewielkich stołach wystarczy jedna, pojedyncza lampa, choć najmodniejszym trendem ostatnich lat są lampy kilku punktowe ustawione szeregowo (p. modele Fresh, Khalifa, Zack, Perle, Champagne itd.) – szczególnie chętnie montowane nad wyspami. Przy doborze lampy do stołu warto pamiętać o dwóch zasadach – światło lampy padając bezpośrednio na powierzchnię nie powinno wychodzić poza stół a styl klosza dobrze dobrać do kształtu stołu (np. owalny stół – miękkie linie kloszy. Stół prostokątny – lampa o lekko ostrych geometrycznie formach.
Lampa wisząca w sypialni – miękkość i styl
Sypialnia to nasza odskocznia. Azyl. Miejsce do którego uciekamy zmęczeni codzienną gonitwą. Przestrzeń, w której ma być ciepło, miło i bezpiecznie. Lampa wisząca w sypialni przede wszystkim ma budować nastrój i pełnić funkcje częściowo użytkowe a częściowo dekoracyjne. O tym, jaka będzie jej forma decyduje przede wszystkim wystrój miejsca. To w sypialni najczęściej odchodzi się od umieszczania lampy na środku pokoju na rzecz przeniesienia jej w pobliże toaletki czy przestrzeni przed łóżkiem. Przy doborze lampy do sypialni koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak lampa będzie rozpraszać światło –które miejsca chcemy doświetlić, a które ukryć w delikatnym mroku. Gdzie mają grać cienie, a gdzie potrzebujemy wyraźnego światła.
Wiszące lampy w holu i przedpokoju
Tu najważniejsza jest ich wartość użytkowa. Muszą świecić jasnym światłem i doświetlać całą przestrzeń. Nikt nie lubi przecież ściągać po ciemku butów czy nie móc przeglądnąć się w lustrze tuż przed wyjściem z domu. Pamiętajmy też o tym, że ściągając płaszcz czy manewrując parasolem nieco „żwawiej” manewrujemy rękoma – lampa musi zatem nie przeszkadzać. W przedpokojach stosuje się głównie lampy z kloszem otwartym w stronę sufitu. W takich lampach światło rozprasza się po dobiciu od sufitu – dzięki czemu całość pomieszczenia jest równomiernie doświetlona.
Szukając odpowiedniej lampy, nasi Klienci bardzo często zwracają uwagę na długość jej zawieszenia. Jest kilka przypadków, w których ta informacja jest bardzo znacząca, dzisiaj postaramy się je przedstawić i przekonać Was, dlaczego właśnie w takich miejscach warto zwrócić uwagę na wysokość lampy i jej zawieszenia.
Pokażemy Wam też ciekawe modele lamp z regulacją zwisu. To bardzo wygodny sposób dla osób, które wybierają lampy nie wiedząc jeszcze dokładnie, na jakiej długości powinny one wisieć. Dzięki możliwości regulacji długości zwisu, lampę można dokładnie dostosować do konkretnej aranżacji i cieszyć się pięknym, harmonijnym wnętrzem.
Lampy nad stołem
To chyba najbardziej oczywisty przypadek. Lampy wiszące montowane tuż nad stołem stały się ostatnio bardzo modne i nic w tym dziwnego, takie oświetlenie sprawia, że atmosfera przy stole staje się bardziej nastrojowa i przytulna, a poza tym, aranżacja z takim oświetleniem jest dużo bardziej efektowna. Należy jednak pamiętać i kilu warunkach, które niespełnione mogą zaburzyć całą harmonię. Poza wielkością lampy dopasowaną do wielkości stołu i stylistyką oświetlenia, bardzo ważna jest też długość zawieszonych lamp. Umieszczone za wysoko mogą za mocno rozpraszać światło na całe pomieszczenie, a przecież montując lampę nad stołem, chodzi nam o oświetlenie dokładnie tej przestrzeni i stworzenie w niej nieco innego, bardziej kameralnego nastroju. Z kolei klosze umieszczone za nisko mogą zwyczajnie przeszkadzać nam we wspólnych posiłkach. Po pierwsze mogą przeszkadzać w sięgnięciu po coś ze stołu, mogą uniemożliwić nam postawienie na stole wyższego wazonu czy dekoracji lub po prostu mogą zasłaniać nam osobę siedzącą po drugiej stronie.
Jaka jest odpowiednia długość lampy zamontowanej nad stołem? Zależy to również od wielkości stołu. Jeśli ma on szerokość mniejszą niż 120 cm lampa powinna wisieć ok. 60cm nad blatem, jeśli jednak stół jest większy, lampę można powiesić nawet 90 cm nad blatem – chodzi o to, by światło padało równomiernie na cały blat stołu.
Małe pomieszczenia – przedpokój, hall, garderoba
Co z pomieszczeniami, w których zależy nam na dobrym, jasnym oświetleniu, ale które nie są zbyt przestronne? Tutaj z pewnością nie sprawdzą się lampy z długim zawieszeniem. Najbardziej funkcjonalne mogą okazać się proste plafony i lampy sufitowe, dlaczego? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Wyobraź sobie, że Twój hall nie jest zbyt duży, do tego masz w nim sporą szafę oraz drzwi otwierane do wewnątrz. Gdzie zawiesisz lampę, aby nie przeszkadzała w otwieraniu drzwi? Podobnie sprawa wygląda w garderobie, która zazwyczaj pełna jest szafek montowanych pod sam sufit. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się plafonu lub małe reflektorki sufitowe, najlepiej z możliwością regulacji kierunku padania światła. Wtedy klosz możesz ustawić tak, by dokładnie oświetlał wnętrze szafy.
Sypialnia i lampa wisząca
Nie chodzi o długość oświetlenia centralnego, ale o lampki wiszące, które coraz częściej montowane są po dwóch stronach łóżka, zamiast klasycznych lampek nocnych stawianych na szafkach. To bardzo modny, elegancki i wygodny sposób nocnego oświetlenia. Lampki nie zajmują miejsca na szafkach, obok łóżka nie ciągną się nieestetyczne kable, a nam w nocy nie zdarzy się przez przypadek strącić lampy szukając budzika. Tutaj jednak również ważna jest wysokość, na jakiej montowana jest taka lampka. Ogólną zasadą jest to, że klosz lampy powinien znajdować się ok. 75 cm nad materacem. Tutaj więc ważniejsza od wysokość pomieszczenia jest wysokość łóżka.
Domowe dylematy – wysokość lamp
Takich pomieszczeń w domu jest dużo więcej, w każdej sytuacji długość zawieszenia lampy trzeba dokładnie przemyśleć. Montowana w salonie, nie powinna przeszkadzać w oglądaniu telewizora – nie może być zawieszona na wysokości wzroku. W kuchni, nad blatem lub nad kuchenną wyspą także powinna być zamocowana na tyle wysoko, by nie przeszkadzać w przygotowywaniu posiłków. W pokoju dziecięcym powinna być poza zasięgiem dziecka i zabawek, które może podrzucać. Każdy dom ma swój rytm, do którego trzeba dopasować lampy. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą lamp z regulowaną długością zwisu. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli dopasować lampę do konkretnego wnętrza.