kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Konkursy

Konkurs „Odkryj nieznane historyczne miejsca Twojego Regionu” rozstrzygnięty!

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym, którzy przesłali nam fotografie. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i kreatywnością w nadesłanych pracach, co spotkało się z wielkim uzaniem ze strony jury i Poseł. Najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu nagród było uzasadnienie wyboru prezentowanego obiektu jako elementu nieznanej historii własnego regionu. Tym, którym udało się w sposób szczególnie interesujący ukazać tę więź, serdecznie gratulujemy.

Wyniki konkursu


I. Zdjęcia laureatów nagrody głównej
(4-dniowa wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli)

Ulica Towarowa, Brzeg. Autor: Martyna Beskiewicz - Brzeg.

Ulica Towarowa w moim mieście jest ulicą, którą jeśli tylko można to się ją omija. Ponura, niebezpieczna, kryjąca jakieś mroczne sekrety, krótko mówiąc: jeśli nie chcesz oberwać - nie chodź tamtędy. Od małego wpajano mi tą zasadę, mama zawsze mi tłumaczyła, abym nigdy tamtędy nie chodziła, szczególnie wieczorami! Tak też właśnie robiłam, starałam się chodzić innymi ulicami, byleby ominąć ulicę Towarową... dopóki nie zaczęłam uczęszczać do liceum. Najszybciej do mojej nowej szkoły mogłam dojść właśnie przez tą ulicę, przed którą niegdyś ostrzegała mnie mama. Oczywiście, obawiałam się na początku, zwłaszcza że zazwyczaj jak tamtędy chodziłam, nie było w okół żywej duszy. Codziennie rano dzielnie pokonywałam swoją stałą już trasę. Na początku nie rozglądałam się dookoła, starałam się skupić na tym, żeby iść jak najszybciej i nie spóźnić się na lekcje. Pewnego dnia mój pogląd na tą ulicę diametralnie się zmienił, nigdy bym się tego nie spodziewała. Było to jesienią, szłam z aparatem do szkoły, ponieważ poproszono mnie abym robiła zdjęcia na pewnym apelu. Słońce jeszcze pięknie świeciło, ja - radosna z tego powodu, idąc przez ulicę Towarową, w pewnym momencie podniosłam głowę, wzięłam głęboki wdech i oto przed moimi oczami ukazała się droga, całkiem inna niż w moich wyobrażeniach. Słońce cudownie oświetlało aswalt, rozbite szkiełka błyszczały na kolorowo, z rynny kapała woda, a nieco ubogą roślinność lekko poruszał wiatr. Nie mogłam się oprzeć temu widokowi i koniecznie musiałam zrobić zdjęcia. Byłam zachwycona. W opuszczoną i zapomnianą ulicę jakby tchnęło życie. Kiedy opowiedziałam znajomym o miejscu, w którym robiłam zdjęcia, patrzyli na mnie z niedowierzeniem, lecz gdy zobaczyli efekty mojej pracy od razu zmienili zdanie. Może ulica Towarowa nie ma niewiadomo jakiego znaczenia historycznego, może nie cieszy się uznaniem wśród mieszkanców Brzegu, może nie jest odnowiona, zadbana ale ma coś w sobie. Mnie osobiście ujęła tak bardzo, że zawsze gdy tylko mam okazję, biorę aparat i fotografuję jej codzienne oblicza, zawsze inne, zawsze coraz bardziej zaskakujące...


Osiek, Dolny Śląsk. Autor: Patrycja Jasińska - Lubin.

W głębi lasu kryje się stary, prawdopodobnie żydowski cmentarz. Nie jestem całkowicie pewna co do jego pochodzenia, jednak kawałek krzyża i napisy na tablicach, które tam odkryłam były bardzo podobne do tych żydowskich. Nie znalazłam o tym miejscu wielu informacji, ponieważ nawet sami mieszkańcy Osieka nie wiedzą o jego istnieniu. Zniszczenia są ogromne: rozbite nagrobki, rozkopane grobowce, graffiti na tablicach. Wiele płyt zostało skradzionych bądź po prostu zapadły się w ziemi. Tylko kilka grobów zachowało się w dobrym stanie. Jest to straszne i smutne, lecz prawdziwe. To miejsce jest prawdziwą zagadką kryminalną. Wiele wątków, wiele niedociągnięć i fakt, że mało kto o nim wie. Może ludzie chcą coś ukryć? Może nie chcą o czymś pamiętać? Możemy dowiedzieć się o tym miejscu wielu ciekawych informacji. Samo zwiedzenie jego daje ogromną satysfakcję, a co dopiero poznanie części jego historii. Uważam, że osoby takie jak ja - pasjonaci kryminałów, horrorów - powinny odwiedzić to miejsce i chociaż w pewnym stopniu odkryć jego tajemnicę. Niestety cmentarz jest zagrożony. Inwestorzy planują wybudować tam osiedle mieszkalne. Drzewa już są oznaczone, teren w części został ogrodzony. Czy warto zniszczyć go dla kilku domów? Dlatego właśnie sfotografowałam ten niesamowity symbol oddania, śmierci, przemijania. Chociaż w pewnym stopniu chciałam przybliżyć innym fragment historii, jego historii, która jest częścią naszej przeszłości.


Ruiny Kościoła św. Trójcy, Bierutów. Autor: Michał Sierociuk - Bierutów.

W Bierutowie na pewno warto zobaczyć mury dawnego ewangelickiego kościoła cmentarnego pod wezwaniem św. Trójcy, wzniesionego na planie krzyża, niemal równoramiennego. Powstał z inicjatywy rajcy bierutowskiego Ernesta Karnickiego, przy poparciu księcia Henryka Wacława Podiebrada. Dach położony został prowizorycznie. W centrum góruje wieża z XVII. Kościół zbudowano w latach 1622-1628, natomiast poświęcony został w 1631 roku. W środku częściowo zachowały się nasady sklepień i gniazda belek stropowych. Mieścił się przed dawną Bramą Wrocławską, w parku miejskim, na terenie którego obecnie znajduje się miejskie przedszkole. Park powstał po 1945 roku na miejscu cmentarza. Kościół jest murowany z cegieł, orientowany, gotycki. Wewnątrz częściowo zachowały się nasady sklepień (nigdy nie założonych) i gniazda belek stropowych. W ostrołukowych wnętrzach znajdują się znacznie od nich węższe otwory okien. W dniu 06.11.2005 r. odsłonięto i poświęcono obelisk z tablicą upamiętniającą kościół oraz dawny cmentarz miejski. Niedawno pojawiły się informacje o odnalezieniu ołtarza wraz z obrazami należącymi do Kościoła. Od strony zachodniej, północnej i południowej na osiach ramion krzyża znajdują się otwory wejściowe /współcześnie zamurowane/ - ostrołukowe oraz ślepe okna nad nimi. W narożniku ramion północnego i zachodniego znajduje się wysoki czworoboczny komin. Obecnie zachowane są mury kapitalne. Obecnie ruiny Kościoła św. Trójcy stanowią doskonałą atrakcję dla zwiedzających miasto. Szczególnie atrakcyjne są nocą, gdy oświetlają je niedawno zamontowane lampy z pewnością dodające Kościołowi uroku.


II. Laureaci nagrody rzeczowej

Fabryka Celulozy Słomowej CELSŁOM, Malczyce. Autor: Jakub Pogoda - Kąty Wrocławskie.


XIV-wieczny Krzyż Pokutny, Kijowice. Autor: Aleksandra Mora - Bierutów.


Ruiny renesansowego zamku Grodztwo, Kamienna Góra. Autor: Sandra Skrzypczak - Ptaszków


Zegar słoneczny na kościele św. Katarzyny, Bierutów. Autor: Agnieszka Kaczorowska - Bierutów.


Kościół św. Jana Chrzciciela, Starczów. Autor: Paulina Złochowska - Starczów.


Ruiny średniowiecznego zamku Gryf, Proszów. Autor: Agnieszka Szymańska - Gryfów Śląski.


Zespół pałacowo-parkowy, Bukowiec. Autor: Jeremi Dobrzański - Jelenia Góra.III. Prace wyróżnione

Pomnik ofiar faszyzmu na Górze Parkowej, Kamienna Góra. Autor: Grzegorz Babiarz - Kamienna Góra.


Ruiny średniowiecznego zamku na Górze Gromnik, Romanów. Autor: Adam Kowalski - Wrocław.


XIX-wieczny Pałac, Morawa. Autor: Mateusz Osiński - Strzegom.


Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej, Kluczbork. Autor: Marlena Kryspin - Kluczbork.


Pozostałości po dawnym parku rozrywki - "Der Lustwald", okolice Wińska. Autor: Weronika Hruszowiec - Wołów.


Kamienica wzniesiona w 1905 roku, Bierutów. Autor: Marta Łukasik - Bierutów.


Wybudowana w 1885 roku Plebania, Radaw. Autor: Bartosz Grabowski - Opole.

źródło: informacja własna

 
webmaster: WwwPromotion Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^