kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM

 

Spotkanie grupy S&D z premierami nowych państw członkowskich

W tym tygodniu grupa S&D w Parlamencie Europejskim gościła dwóch premierów z tzw. nowych państw członkowskich.

Peter Pellegrini, premier Słowacji, przedstawił sukcesy swojego (socjaldemokratycznego) rządu, które są warte naśladownictwa, np. słowaccy studenci i emeryci podróżują pociągami za darmo, a teraz rząd zamierza wprowadzić nieodpłatne obiady dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ta ustawa pomogłaby szczególnie poprawić sytuację dzieci w trudnej sytuacji społecznej, a przede wszystkim dzieci pochodzenia romskiego. Pellegrini przejął urząd w trudnej sytuacji po rezygnacji poprzedniego premiera Roberta Fico podczas kryzysu politycznego po zamordowaniu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka w lutym 2018 roku.

Z kolei głównym tematem debaty z Viorica Dăncilă, premier Rumunii, była reakcja na antyrządowe demonstracje, które odbyły się 10 sierpnia w Bukareszcie i doprowadziły do gwałtownego konfliktu między policją a protestującymi. Organizatorzy demonstracji chcieli zwrócić uwagę na wysoki poziom korupcji i niskie płace w tym jednym z najbiedniejszych krajów UE.

W przyszłym tygodniu, na sesji w Strasburgu - sytuacja w Rumunii będzie przedmiotem debaty plenarnej.

źródło: informacja własna

 
Reklama: WwwPromotion Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^