kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM

 

Dyrektywa dotycząca praw autorskich

Pomimo licznych apeli do parlamentarzystów z Komisji Prawnej (JURI) o powstrzymanie niebezpiecznych zapisów w dyrektywie dotyczącej praw autorskich, we wczorajszym (20.06.2018) głosowaniu nieznaczną większością JURI zatwierdziło projekt i dało zielone światło do rozmów trójstronnych z Komisją i Radą (14 posłów ZA, 9 PRZECIW przy 2 wstrzymujących się) - Poseł Lidia Geringer de Oedenberg znalazła się niestety w przegłosowanej dziewiątce.

Największe kontrowersje wzbudzają artykuły 11 i 13. Art 11 wprowadza prawo pokrewne dla wydawców, co może wpłynąć na dostępność treści w Internecie. Art. 13 natomiast nakłada obowiązek filtrowania treści przez duże serwisy w celu przeciwdziałania ewentualnym naruszeniom prawa autorskiego. W praktyce oznacza to, że memy, filmiki, zdjęcia z wakacji lub teksty zawierające cytaty udostępniane do tej pory na Facebooku, YouTubie czy Twitterze teraz będą usuwane. Projekt ten, już teraz nazywany jest "drugim ACTA".

Więcej:
prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1142966,stanowisko-pe-w-sprawie-reformy-prawa-autorskiego.html
www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2155663,Koniec-internetu-jaki-znamy-Komisja-prawna-PE
www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-czy-to-bedzie-koniec-internetu-jaki-znamy-pe-na-finiszu-prac,nId,2594471

źródło: informacja własna

 
Reklama: WwwPromotion Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^