kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Parlament Europejski przyjął umowę CETA pomiędzy Unią Europejską a Kanadą


CETA

Nikt, przez 7 lat od kiedy zaczęto negocjacje z Kanadą - nie potrafił wytłumaczyć milionom obywateli UE, widzącym różnego rodzaju niebezpieczeństwa w umowie CETA, że NIE stanowi ona żadnego zagrożenia dla ich praw konsumenckich, NIE obniży standardów bezpieczeństwa żywności, NIE wprowadzi na nasz rynek dużej gamy produktów genetycznie modyfikowanych.

Dzisiaj pod Parlamentem dalej stoją nieprzekonani. Czy to było za trudne? Czy ludzie nie potrafią myśleć? A może słusznie się obawiają? Bez zgody obywateli nie powinniśmy aprobować tego typu umów.

Rzeczą oczywistą jest również fakt, że na CETA bardziej skorzysta Kanada niż UE. Korzyści gospodarcze płynące z tej z umowy handlowej dla 35-milionowej Kanady oszacowano na ponad 11 mld euro, a dla 500-milionowej UE na zaledwie około 8 mld euro. Gdzie tu logika?

Pomimo że UE i Kanada będą miały prawo do stosowania własnych przepisów i że mechanizm rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo, został zastąpiony przez Sąd Inwestycyjny, który zapewni kontrolę rządu nad wyborem arbitrów, dalej istnieją obawy, że będzie on służył głównie międzynarodowym korporacjom a nie krajowym firmom.

Po zapoznaniu się z ostateczną wersją umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy UE i Kanadą (CETA), zadecydowałam o zagłosowaniu przeciw.źródło: informacja własna

 
Reklama: Pompy ciepła Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^