kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Ustanowienie Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów

15 kwietnia 2015 r. - Bruksela. Parlament Europejski wezwał do wzmożonych wysiłków w celu zakończenia dyskryminacji Romów oraz do ustanowienia 2. Sierpnia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów podczas drugiej wojny światowej, w rezolucji przyjętej w środę.

W ciągu jednej nocy, z drugiego na trzeciego sierpnia 1944, 2 897 osób narodowości romskiej, głównie kobiet, dzieci i ludzi starszych, zostało zabitych w obozie Auschwitz-Birkenau. Dla upamiętnienie ofiar tej zbrodni, 2. sierpnia powinien być uznany "Europejskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów", uważają posłowie.

Romowie są największą mniejszością etniczną w Europie. Szacuje się, że jest ich 10 do 12 milionów, w tym 6 milionów na terenie UE. Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8. marca.

Więcej informacji:

Przyjęty tekst dostępny jest tutaj >> (15.04.2015)
Nagranie debaty plenarnej (25.03.2015)
Rezolucja EP: Postęp we wprowadzaniu krajowych strategii integracji Romów (12.12. 2013)
Komunikat prasowy na temat dyskryminacji Romów (12.12.2013)
Biuro analiz PE: Integracja Romów
Romowie i UE
Dyskryminacja i warunki życia kobiet romskich w 11 krajach członkowskich UE (Raport Europejskiej Agencji Praw Człowieka, 2014)źródło: informacja własna

 
Webmaster: WwwPromotion Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^