kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Europejska Nagroda Obywatelska


Europejska Nagroda Obywatelska

Szanowni Państwo,

Możecie teraz sami zgłosić własnego kandydata do „Europejskiej Nagrody Obywatelskiej”!

Parlament Europejski utworzył „Europejską Nagrodę Obywatelską” w 2008 r., aby nagrodzić Europejczyków za nadzwyczajne osiągnięcia.


Nagrodę przyznaje się za działania w następujących dziedzinach:

  • Promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi.
  • Ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach Unii Europejskiej.
  • Codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

O Europejską Nagrodę Obywatelską mogą ubiegać się twórcy projektów promujących aktywne obywatelstwo w Unii Europejskiej, obywatele, grupy, stowarzyszenia lub organizacje.

Tylko europosłowie mają prawo nominować kandydatów do Nagrody. Następnie Kapituła złożona m.in z członków Prezydium Parlamentu rozpatruje wnioski, po konsultacji ze wszystkimi grupami politycznymi. Zwycięzcy zapraszani są na specjalną ceremonię do Parlamentu Europejskiego, podczas której otrzymują dyplomy i pamiątkowe medale.

W poprzednich latach miałam okazję nominować do Nagrody panią Grażynę Sondej, dziennikarkę telewizyjną, za budowanie mostów pomiędzy Wschodem a Zachodem (2009 r.), panią Elżbietę Lech-Gotthard, za jej aktywną działalność na rzecz ratowania domów przysłupowych - łużyckiego dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-czesko-niemieckiego (2010 r.), Stowarzyszenie Św. Celestyna, za działania rzecz budowania współpracy ponadnarodowej w dziedzinie medycyny i wolontariatu (2012 r.) oraz Teatr Arka, za szczególne zasługi w promocję wartości integracyjnych i ogólnoeuropejskich (2013 r.). Wszyscy, których nominowałam - za swoje wybitne osiągnięcia na polu szeroko rozumianej integracji społecznej - otrzymali to europejskie wyróżnienie. Teraz chciałabym Państwa zachęcić do zgłaszania kandydatur osób, czy organizacji, które Waszym zdaniem zasługują na Europejską Nagrodę Obywatelską w edycji 2015. Następnie, z Waszą rekomendacją będę mogła wybranego kandydata nominować do Nagrody.

Czekam na Państwa zgłoszenia do 25 marca 2015 r. Proszę o nadsyłanie kandydatur (krótki opis, uzasadnienie, dane kontaktowe) na adres e-mail mojego biura: biuro@lgeringer.pl

Serdecznie pozdrawiam z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej

źródło: informacja własna

 
Webmaster: WwwPromotion Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^